Apie petankę

Kas yra petankė?

Petankė – žaidimas su metaliniais rutuliais, kurio esmė mesti metalinį rutulį kuo arčiau medinio, vadinamo kašanetu (angl. cochonnet). Žaidžiama ant smėlio arba žvyro, bet galima žaisti ir ant žolės ar kitokio paviršiaus.

Žaidimas žaidžiamas skirtingomis komandomis:
Trys žaidėjai komandoje – trejetai (du rutuliai kiekvienam žaidėjui).
Du žaidėjai komandoje – dvejetai (trys rutuliai kiekvienam žaidėjui).
Vienas žaidėjas komandoje – vienetai (trys rutuliai kiekvienam žaidėjui).

Žaidimo eiga

Žaidimo aikštelė turi būti apie 12-16 m ilgio ir 3-4 m pločio (ribos žymimos kanatu), danga gali būti įvairi ir nelygi kaip žvyras, smėlis, skalda. Galima žaisti parko praėjimuose ar nejudriame žvyrkelyje, ant žemos žolės ir pan.

Lankelis pastatomas aikštės krašte, atsistojate į lankelį, metate kašanetą nuo 6 iki 10 m atstumu ir stengiatės savo rutulį numesti kuo arčiau kašaneto. Laimi ir tašką gauna ta komanda, kurios rutulys yra arčiausiai. Jeigu vienos komandos du rutuliai yra arčiausiai, ta komanda gauna du taškus ir t. t.(esant neaiškiam atstumui matuojama liniuote). Toliau žaidimas tęsiamas iš kitos aikštelės pusės. Žaidžiama iki 13-os taškų. Išmestas medinis taikinukas turi būti nuo 6 iki 10 m atstumu nuo lanko vidinės pusės, bei 1 m nuo galinio užribio ir 100-30 cm nuo šoninio (šoniniai užribiai susitariami prieš žaidimą), jeigu nesimato arba neatitinka atstumo, reikia mesti pakartotinai iki 3 kartų, nenumetus teisingai 3 kartus perduoti išmetimą priešininkų komandai tačiau pirmas metimas rutulio lieka tai pačiai komandai. Metimo metu kojos turi būti lanko viduje bei liesti žemę (išskyrus neįgaliuosius) iki metalinis rutulys nukris ant žemės, kitaip metimas neįskaitomas, rutulys anuliuojamas, o padaryti pakitimai aikštelėje atstatomi (todėl rutuliai turėtų būti žymimi, kitaip negalima bus jų atstatyti į pradinę padėtį).

Jeigu priešininkas primeta labai gerai, tada galima jį išmušti. Geriausiai duot į “kaktą”, bet jei nepavyksta, tai galite ir “žemiau”. Išmušti reikia ne priešininką (užtai gręsia Baudžiamasis kodeksas), o tik priešininko primestą rutulį. Plieniniai rutuliai gali liesti medinį rutulį, pakeisti vietą aikštelėje, jei taikinukas (kašanetas) išrieda iš aikštelės ir abi komandos turi kamuolių peržaidžiama iš kitos aikštelės pusės, o jei viena komanda nebeturi rutulių laimi kita komanda tiek taškų, kiek likę rankose rutulių. Laimėjusysis taškus(-ą) meta medinį taikinuką iš tos pačios vietos, kur buvo numestas, lanką galima pasitraukti jei aikštelė lieka trumpesnė nei 10 m arba neatitinka šononių užribių minimalaus atstumo. Metalinis rutulys ir taikinukas žaidime iki tol, kol korpusu (žiūrint iš viršaus) dengia kanatą. Žaidimo metu negalima iš aikštelės traukti kliūčių, o duobes ar kalniukus galima palyginti po vieną kartą prieš kiekvieną metimą.

Žaidimas žaidžiamas iki 13-os taškų, turnyruose atrankos žaidžiamos su laiko limitais pasirinktinai bei paskutinis taikinukas, arba 2 paskutiniai taikinukai (pagal susitarimą). Oficialūs čempionatai žaidžiami pagal šveicarišką sistemą, turnyruose pasirenkama pagal susitarimą.

Susidomėjote? Čia tiktai pagrindai, o toliau seka taktika, strategija, psichologija ir kitos plonybės. Su malonumu jomis pasidalinsime, todėl jeigu kils noras paridenti rutulius kreipkitės!

Išsamias petankės taisykles skaitykite čia.

Norint žaisti petankę jums reikės

Kašaneto

Kašanetas - tai medinis mažas kamuoliukas, (kartais būna iš sintetinės medžiagos – plastmasės). Jo skersmuo 30 milimetrų. Gali būti įvairių spalvų.

Rutulių

Rutuliai yra pagaminti iš plieno, sveria apie 650–800 g, rutulio skersmuo apie 68–80 mm, pasirenkami pagal plaštakos dydį. Metaliniai nesertifikuoti rutuliai gali būti naudojami turnyruose, tačiau čempionatuose reikalingos federacijos (NRSF) licenzijos bei sertifikuoti rutuliai.

Lankelio

Lankas turi būti 50 cm skersmens. Metimo metu kojos turi būti lanko viduje bei liesti žemę (išskyrus neįgaliuosius) iki metalinis rutulys nukris ant žemės, kitaip metimas neįskaitomas

Geros nuotaikos

Petankė - žaidimas, kur varžybų metu negalima triukšmauti ar kažkokiais savo veiksmais trukdyti priešininkui atlikti metimą. Žaidžiant petankę reikalinga ramybė, susikaupimas, o pertraukų metu būtina gera nuotaika.

Petankės istorija

 

Senovės Graikijos laikais buvo žaidžiami metimo į tolį žaidimai su monetomis, vėliau plokščiomis plytomis, akmeniniais kamuoliais. Tai vyko apie VI a. prieš mūsų erą. Senovės Romos gyventojai patobulino žaidimą ir pridėjo tikslą, šalia kurio kuo arčiau reikėjo mesti akmenis. Vėliau kamuoliai buvo pakeisti mediniais. Iki XVII a. panašūs žaidimai buvo uždrausti.

1907 m. prancūzas iš La Siotat miestelio netoli Marselio Jules Lenoir patobulino iki tol populiarų kamuolių žaidimą Boule Lyonnaise ir sukūrė petankę.

1910 m. surengtas pirmasis petankės čempionatas ir nuo to laiko šis žaidimas nuolat populiarėjo. Nacionalinė petankės federacija įkurta 1958 m. Marselyje ir 2002 m. turėjo apie 600 000 narių iš 52 valstybių.

Pirmasis pasaulio petankės čempionatas buvo surengtas 1959 m. 2007 m. Tailando Patajos mieste surengtame pasaulio čempionate dalyvavo dalyviai iš 50 pasaulio šalių tarp jų ir Lietuvos rinktinė. 2011 m. pirmą kartą Lietuvos moterų rinktinė dalyvavo pasaulio čempionate Turkijoje.

Fanny

Legenda byloja apie Fanny – šventąją petankės globėją arba dievybę. Pralaimėjus žaidimą „sausai“, t.y. rezultatu 0:13, tenka bučiuoti jos užpakalį. Tai – nemenkas pažeminimas petankės žaidėjams. Vis dėlto galima į tai pažvelgti ir su humoru. Vienoje iš legendos versijų Fu­nny po Pirmojo pasaulinio karo Pietų Prancūzijoje buvo Le Grand-Lemps miestelio ka­vi­nės pa­davė­ja, kuri pralaimėjusiems žaidimą klientams leisdavo pabučiuoti jai į žandą. Kartą miestelio meras pralaimėjo ir atėjo atsiimti savo „prizo“. Niekas nežinojo, ką jis jai pasakė, tačiau dėl kažkokių priežasčių jai nepatiko minėto pono elgesys. Tuomet Funny pakėlė sijoną ir atkišo jam savo užpakalį! Meras nepasimetė ir kavinėje nuskambėjo du bučinio garsai į abu „žandus“. Taip prasidėjo tradicija arba ritualas, kuris esą tęsiasi iki šių dienų – pralaimėtojai iki šiol bučiuoja merginos vardu Fanny užpakalį.